هشتمین نمایشگاه تخصصی گل و گیاه و گیاهان دارویی در اصفهان طی روزهای سوم تا ششم اردیبهشت‌ماه 98 در محل برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان واقع در پل شهرستان برگزار می‌شود.

 این نمایشگاه که در سال‌های گذشته، جایگاه خود را در میان فعالان حوزه گل و گیاه و گیاهان دارویی در ایران و به ویژه منطقه مرکزی کشور تثبیت کرده است، امسال نیز تمامی پتانسیل‌ها و توانمندی‌های فعالان این عرصه را به نمایش می‌گذارد.

انواع گل و گیاه شامل گیاهان آپارتمانی و فضای باز، گل‌های شاخه بریده، نهال و انواع پیاز گل در این نمایشگاه به نمایش گذاشته خواهد شد.

همچنین حوزه‌های مرتبط با گلخانه و تکنولوژی گلخانه‌ای و ابزار و ادوات باغبانی، گل‌آرایی و درختچه‌های تزیینی، نهاده‌های کشاورزی و تغذیه گیاهان (کود، بذر و سم)، انواع مبلمان شهری و پارکی، تجهیزات زیباسازی و المان‌های شهری، طراحی فضای سبز و محیط زیست، گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و محصولات سالم غذایی و کلینک‌های گیاه پزشکی و آزمایشگاهی از جمله بخش‌هایی خواهند بود که در این نمایشگاه حضور می‌یابند و می‌توانند ارتباط مستقیمی با مخاطبان ویژه خود برقرار کنند.

مخاطبان اصلی این نمایشگاه را عموم مردم، فروشندگان گل و اتحادیه‌ها و شرکت‌های ساختمانی و انبوه‌سازی در بر می‌گیرند. همچنین این نمایشگاه جایگاهی حرفه‌ای برای ارائه نوآوری‌ها، فناوری‌ها، خدمات صنعت و گسترش شبکه مشتریان و ایجاد روابط تجاری جدید به شمار می‌رود.

اهداف هشتمین نمایشگاه تخصصی گل و گیاه و گیاهان دارویی اصفهان نیز بر توسعه و رونق این حوزه اقتصادی و فعالیتی متمرکز شده است.

در کنار این هدف بسیار مهم، ترویج فرهنگ گیاه پروری و فضای سبز، جلب مشارکت‌های مردمی در افزایش سرانه فضای سبز و حفظ و حراست از محیط زیست، ترغیب بازدیدکنندگان به نگهداری و پرورش گل و گیاه، آشنایی هرچه بیشتر علاقمندان به گونه‌های متنوع گیاهی داخلی و ارقام جدید خارجی، حمایت از تولیدکنندگان داخلی، تشویق، ترغیب و ایجاد رقابت سالم بین شرکت کنندگان جهت ارتقای کمی و کیفی تولید، فراهم آوردن امکانات مناسب جهت استفاده از تجربیات کارشناسان و صاحب نظران داخلی و خارجی، معرفی توانمندی‌ها و نوآوری‌های تولیدکنندگان و دست‌اندکاران عرصه‌های تولید و صادرات گل و گیاه کشور و جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و ایجاد موقعیت شغلی در زمینه تولید گل و گیاه و صنایع وابسته از دیگر اهداف پیش‌بینی شده برای این نمایشگاه به شمار می‌رود.

هشتمین نمایشگاه تخصصی گل و گیاه و گیاهان دارویی اصفهان در حالی برگزار می‌شود که بر اساس آمارهای جهانی، سرانه مصرف گل در کشورهی اروپایی سالانه 200 شاخه و بر اساس آمارهای اتحادیه گل و گیاه سرانه داخلی پنج تا 10 شاخه است.

ایران یکی از خاستگاه‌ها و زادگاه‌های طبیعی گیاهان زینتی از جمله لاله، سنبل، زنبق، سیکلمه و برخی از درختچه‌ها و تعداد زیادی از درختان میوه به شمار می‌رود؛ همچنین از لحاظ شرایط مساعد جهت تولید گل و گیاه جزو 15 کشور اول جهان طبقه‌بندی شده‌ایم.

در چنین شرایطی، برگزاری نمایشگاه شرایطی را ایجاد می‌کند که از پتانسیل‌های بسیار غنی موجود در این عرصه آگاه شده و برای رشد و پیشرفت فعالان این بخش، تلاش‌های جدی صورت پذیرد.