صنعت گل و گیاه ایران در انتظار تدبیر و توجه

 
قدمت کشت و کار و نگهداری گل‌ها در ایران شاید همزمان با شروع کشاورزی بوده است. با نگاهی به تاریخ و فرهنگ ایران به نظر می‌آید که همواره ایرانیان در زمینه موضوعات مرتبط با گل‌ها جایگاه خوب و ارزنده‌ای داشته‌اند. زمانی که بسیاری از کشورها نامی در زمینه پرورش گل و گیاه نداشته‌اند، کشور ما با داشتن گلخانه‌های خوب و قابل قبول در زمان خود وضعیتی مناسب داشته است.

ایران یکی از خاستگاه‌ها و زادگاه‌های طبیعی گیاهان زینتی از جمله لاله، سنبل، زنبق، سیکلمه و برخی از درختچه‌ها و تعداد زیادی از درختان میوه به شمار می‌آید و در منابع علمی دنیا اسناد و مدارک مربوط به این موضوع موجود است. با این وجود، ایران هنوز موقعیت مناسبی از نظر اقتصادی و صادرات گل و گیاه در سطح دنیا ندارد. ایران از لحاظ شرایط مساعد جهت تولید گل و گیاه جزو 15 کشور اول جهان است. موطن بسیاری از گل و گیاهان زینتی که در دنیا در زمینه تولید و پرورش آن تلاش شده از جمله گل‌های پیازی، پامچال، میخک، گلایل، لاله و سیکلمن ایران است.

در کنار آن، ایران بهترین کشور جهان در حوزه رویش و پرورش گیاهان دارویی به شمار می‌رود. کشور عزیز ما با داشتن تنوع ژنتیکی و اقلیمی بسیار زیاد و بهره‌مندی از اختلاف‌های دمای حداقل و حداکثر در نقاط مختلف کشور (حدود 300 روز آفتابی در سال)، می‌تواند به عنوان یک اهرم بسیار قوی در زمینه توسعه کشت و پرورش، فرآوری و صنعت گیاهان دارویی در جهان مطرح شود. کشوری که با برخورداری از حدود 123 گونه گیاهی انحصاری و اندمیک و تنوع بسیار زیاد گونه‌های بومی، از استعدادها و ظرفیت‌های بالایی جهت توسعه و رشد اقتصادی برخوردار بوده و می‌تواند به عنوان یکی از قطب‌های اقتصاد گیاهان دارویی در جهان، مطرح باشد.

بانک جهانی اعلام کرده که در سال 2050 سهم تبادلات گیاهان دارویی و فرآورده‌های مرتبط در دنیا به 5000 میلیارد دلار بالغ خواهد شد. البته در حال حاضر سهم تبادلات گیاهان دارویی و فرآورده‌های مرتبط با آن در دنیا حدود 123 میلیارد دلار بوده و متاسفانه کشور ما از این تبادلات، سهم بسیار ناچیزی دارد. در این راستا، می بایست با توجه به برخی سیاست‌های کلی و البته عملی، شرایط مطلوبی برای توسعه اقتصادی در زمینه گل و گیاه و گیاهان دارویی ایجاد کرد.

آشنا کردن مردم با فعالیت‌های انجام شده در این عرصه، از مهمترین راه‌های توسعه اقتصادی در بخش گل و گیاه است. در این راستا، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی و عمومی شرایطی را ایجاد خواهد کرد تا پای مردم به فعالیت‌های مرتبط با گل و گیاه باز شود. شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان نیز با برگزاری هفتمین نمایشگاه تخصصی گل و گیاه، گیاهان دارویی، ماهیان تزیینی و فرآورده‌های طبیعی تلاش کرد واقعیت‌های این صنعت را بیش از پیش به همگان نشان دهد.

شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان ضمن تشکر از همه عزیزانی که در برگزاری این نمایشگاه همکاری و مشارکت داشته‌اند، امیدوار است در سال‌های آینده نمایشگاه‌های پربارتر، پرشورتر و موفق‌تری را برگزار کند.

ایران عزیزمان سبز و جاودان و مانا باد...

روابط عمومی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان