http://floplant.ir/sites/isfahanfair.ir/floplant.ir/contents/pms_item/4330_itemText.htmlstring(81179) "

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان گفت: تاریخ شهر اصفهان جدا از آثار باستانی و تاریخی با سرسبزی، زیبایی و طراوت، عجین بوده و این شهر باید همچنان سبز باقی بماند. 

به گزارش واحد رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، احمدرضا مصور در نشست خبری پنجمین نمایشگاه تخصصی گل و گیاه، گیاهان دارویی و فضای سبز شهری، ماهیان و پرندگان تزیینی که از اول تا ششم اردیبهشت سال جاری در محل برگزاری نمایشگاه های استان اصفهان در کنار پل شهرستان برگزار است، افزود: با وجود بحران کم آبی سال های گذشته، تلاش کرده ایم این طراوت در شهر حفظ شود.

وی ادامه داد: از شهروندان اصفهانی و گردشگران می خواهیم که با فضای سبز شهری مهربان تر باشند.

معاون شهرداری اصفهان با اشاره به جریان فرهنگسازی در این نمایشگاه ها اظهار داشت: مدیریت آب در منزل، بازیافت و استفاده مجدد از آب، از مهم ترین مواردی است که باید از طریق این نمایشگاه ها آموزش داده شود.

همچنین مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان اعلام کرد: اصفهان با داشتن سرانه 26 مترمربع فضای سبز، بالاترین آمار سرانه فضای سبز کشور را دارد و دغدغه خاص مدیریت شهری افزایش این سرانه تا 49 مترمربع است.

احمد سلیمانی پور با اشاره به این که زیباشناسی شهر، مقابله با بحران آلودگی هوا و دغدغه سلامت مردم چنین هدفی را پیش رو قرار داده است، بیان داشت: در ایستگاه تحقیقاتی سازمان پارک ها، 170 گونه گیاهی مقاوم به کم آبی و شوری شناسایی شده تا متناسب با شرایط اقلیمی در فضای سبز شهری مورد استفاده قرار گیرند.

وی همچنین به طراحی آشپزخانه نمادین در غرفه سازمان پارک ها اشاره کرد و گفت: در این طرح که برای اولین بار در کشور انجام می شود، به صورت نمادین امکان استفاده مجدد از آب حاصل از شستن ظرف ها در منازل آموزش داده می شود که راهکار بسیار مؤثری برای صرفه جویی است. همچنین فرش گل 170 متری شامل هفت رنگ از گل های اطلسی و چمن های مقاوم به کم آبی به مناسبت هفته نکوداشت اصفهان طراحی شده است.

مدیرعامل سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اصفهان نیز در این نشست، توسعه هر ساله این نمایشگاه و افزایش تعداد سالن ها به چهار سالن را مورد اشاره قرار داد و گفت: برگزاری چنین نمایشگاه هایی علاوه بر حمایت از تولیدکنندگان، افزایش کیفیت تولیدات و افزایش اشتغال زایی در این حوزه، موجب نشاط و شادی شهروندان نیز می شود.

اصغر کشاورز راد افزود: سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اصفهان با راه اندازی بازارهای گل و گیاه، ماهی های زینتی و بازار گیاهان دارویی و برگزاری جشنواره ها و همایش های متعدد سعی دارد این اهداف را در شهر اصفهان پیاده سازی کند.

وی اظهار کرد: در این نمایشگاه بیش از 2500 متر مربع فضای نمایشگاهی به بهره برداران بازارهای گل و گیاه و گیاهان دارویی شهرداری اصفهان اختصاص یافته است.

کشاورز تصریح کرد: بخش تولید و فروش پرندگان زینتی، علاقه‌مندان زیادی دارد که با اضافه‌ کردن این بخش برای نخستین‌ بار تلاش کردیم زمینه ساماندهی مشاغل مربوط به این حوزه را فراهم کنیم چراکه هم ‌اینک نمایش و فروش پرندگان زینتی در کشور جنبه غیر رسمی داشته و در بسیاری موارد با مشکلات قانونی همراه است. در صورتی که با اهمیت دادن به این حوزه می‌توان از قاچاق پرندگان جلوگیری کرد و معضلات ناشی از آن را کاهش داد.

وی به برگزاری همایش های تخصصی در روزهای برپایی این نمایشگاه اشاره کرد و افزود: این نمایشگاه نتیجه چهار سال همکاری سازمان میادین و شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان است که در سه بخش گل و گیاهان زینتی، ماهیان تزیینی و گیاهان دارویی برگزار شده است.

وی با تأکید بر اینکه اصفهان، اولین بازار گیاهان دارویی در کشور را دارد، گفت: به دنبال افزایش تعداد این بازارها در سطح شهر و ایجاد بزرگ ترین بازار گل و گیاه در کشور هستیم که فاز اول این پروژه تا سال آینده به بهره برداری می رسد.  

مدير برنامه‌ريزي و نظارت بر خدمات شهري شهرداری اصفهان نیز اظهار داشت: برنامه ریزی این نمایشگاه از بهمن ماه 94 آغاز و بیش از 6 جلسه سیاست گذاری و هماهنگی با مسوولان شرکت نمایشگاه اصفهان تشکیل شد تا اهداف و برنامه ها به صورت منسجم برنامه ریزی شود.

مجید عرفان منش تأکید کرد: تقویت بخش تجاری نمایشگاه در کنار بخش آموزش و فرهنگ سازی یکی از اهداف مهم این ستاد بود که افزودن بخش پرندگان تزیینی به عنوان یکی از محورها در دستور کار قرار گرفت. چراکه بخش پرندگان تزیینی یکی از تجارت هایی است که دیده نشده و به ساماندهی نیاز دارد و در این نمایشگاه به عنوان یک بخش تجاری جدی، مورد توجه قرار گرفته است. همچنین تلاش شد با توجه به دغدغه های مدیریت شهری، آموزش هایی در راستای عنوان "اصفهان، شهر خلاق" در نظر گرفته شود تا برای بازدیدکنندگان سودمند باشد.

 

"