http://floplant.ir/sites/isfahanfair.ir/floplant.ir/contents/pms_item/4327_itemText.htmlstring(5560) "

دبیر انجمن علمی طب سنتی ایران با اشاره به برگزاری پنجمین نمایشگاه گل و گیاه، گیاهان دارویی، فضای سبز شهری و ماهیان و پرندگان زینتی از یکم تا ششم اردیبهشت افزود: بازشناسی گیاهان دارویی به ویژه گیاهان دارویی رایج و متداول، سطح علمی و کیفی این نمایشگاه را ارتقا می بخشد.

به گزارش واحد رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، دکتر محمد انصاری گفت: وجود اقلیم متنوع آب و هوایی در ایران، باعث شده گونه های مختلف گیاهان دارویی در استان های مختلف رویش کند و به همین دلیل امکان پرورش این نمونه ها در مزارع تخصصی در مقیاس بالا به خوبی وجود دارد.

وی افزود: در صورتی که با وجود چنین ظرفیت غنی از نظر پرورش و تولید گیاهان دارویی در سطح کشور، سالانه میزان زیادی از گیاهان دارویی به کشورهای خارجی و بیشتر به کشورهای اروپایی صادر و به صورت فرآوری شده به کشور بازگردانده می شود. این در حالی است که در صورت فراهم شدن امکان فرآوری گیاهان دارویی در مقیاس انبوه، میلیون ها دلار سود اقتصادی عاید کشور شده و اشتغال زایی قابل توجهی نیز در این زمینه حاصل خواهد شد.  

انصاری خاطرنشان کرد: چند سالی است که در ایران طب سنتی به صورت آکادمیک مطرح شده و بازار فروش گیاهان دارویی از نظر مصرف داخلی رشد داشته است. بنابراین با توجه به شعار سال 95 یعنی "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" این حوزه می تواند در زمینه کارآفرینی نیز مؤثر واقع شود. همچنین رشد مصرف انواع گیاهان دارویی در کشور می تواند موجب کاهش مصرف داروهای شیمیایی و اثرات منفی آنها و درمان برخی بیماری ها شود.

به گفته وی در اثر همین روند، می توان توسعه بازار فروش گیاهان دارویی و ایجاد اشتغال در حوزه کاشت، داشت و برداشت و نیز فرآوری این نوع گیاهان را شاهد بود.

دکتر انصاری درباره تأثیر نمایشگاه های تخصصی در زمینه گل و گیاه و گیاهان دارویی گفت: نمایشگاه تخصصی فرصت بسیار مناسبی ایجاد می کند تا فعالان عرصه تولید، بازرگانی و فرآوری گیاهان دارویی، یکدیگر را شناسایی کرده، هم افزایی توانمندی ها، دیدگاه و نظرات داشته و بازار تولید تا عرضه این محصولات را تقویت کنند. همچنین این فرصت را در اختیار دانشجویان این رشته قرار خواهد داد تا بتوانند همکاری خود را با شرکت های مطرح در این زمینه آغاز کنند.

دبیر انجمن علمی طب سنتی ایران گفت: این انجمن تنها نهاد علمی و قانونی مورد مشورت درباره موضوعات تخصصی طب سنتی ایران است و خدمات انجمن در قالب برگزاری دوره های آموزشی برای عموم و متخصصین، اطلاع رسانی در مورد اخبار طب سنتی و ارایه فایل های آموزشی مکتوب و صوتی- تصویری تعریف شده است.

متخصص کافی نداریم، جایگاه علمی عطاری ها مشخص نیست

انصاری تصریح کرد: دانشگاه های کشور هنوز نتوانسته اند با توجه به افزایش تقاضای مردم برای گیاهان دارویی، متخصص کافی این رشته را تربیت کنند و در بسیاری موارد، جایگاه علمی عطاری ها مشخص نیست که فضای نمایشگاه های تخصصی برای توجه دقیق به این موارد بسیار مؤثر است.

وی پیشنهاد داد با همکاری انجمن علمی گیاهان دارویی ایران و انجمن علمی طب سنتی، گیاهان دارویی به شکل گلدانی با معرفی خواص آن ها در اختیار بازدیدکنندگان قرار گیرد. همچنین در سال های آینده ترتیبی داده شود که تولیدکنندگان غذا و نوشیدنی های سالم نیز بتوانند در این نمایشگاه شرکت کنند.

 

"