http://floplant.ir/sites/isfahanfair.ir/floplant.ir/contents/pms_item/4317_itemText.htmlstring(78592) "

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان اصفهان اظهار کرد: کشت به صورت دیم برخی از گونه های گیاهان دارویی بحث داغی است که با رونق گرفتن پرورش گیاهان دارویی و بحران کمبود آب مطرح شده است.

به گزارش واحد رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، بابک بحرینی نژاد با اشاره به برگزاری پنجمین نمایشگاه گل و گیاه، گیاهان دارویی و فضای سبز شهری، ماهیان و پرندگان تزئینی از 1 تا 6 اردیبهشت سال 95 افزود: در چند سال اخیر استقبال مردم از مصرف گیاهان دارویی افزایش یافته و همین امر افزایش پرورش گیاهان دارویی و توجه به اهمیت روش های مختلف برای افزایش میزان محصول در واحد سطح و مواد مؤثره در پرورش گیاه را به دنبال داشته است.  

به گفته وی مرکز تحقیقات کشاورزی استان اصفهان در زمینه اهلی و زراعی کردن برخی گونه های گیاهان دارویی و معرفی آن دسته از گونه های تجاری که تاکنون در کشور معرفی نشده اند، فعالیت زیادی داشته است.

وی تأکید کرد: برخی از گونه های گیاهان دارویی که از خارج از کشور به صورت بذر یا نهال وارد می شود توسط این مرکز بررسی شده و پس از انجام اقدامات تحقیقاتی وارد چرخه تولید می شود.

این عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه استان اصفهان جزء پیشگامان تولید گیاهان دارویی است، گفت: هم اکنون از یک هزار و 200 گونه گیاهان دارویی شناخته شده در استان، 400 گونه به صورت علمی بررسی و معرفی شده است.

به گفته وی نمایشگاه گل و گیاه و گیاهان دارویی یکی از بهترین فرصت ها در هر سال است که از طریق آن، کارشناسان این حوزه گونه های جدید بررسی شده را به بهره برداران این بخش معرفی کرده و بحث های حرفه ای را دنبال می کنند.

بحرینی با تأکید بر لزوم هر چه تخصصی برگزار شدن این نمایشگاه، خاطرنشان کرد: در مدت برگزاری نمایشگاه، تولیدکنندگان محصولات جدید گیاهان دارویی می توانند مخاطب خاص خود را یافته، سرمایه گذاران را جذب کرده و روش های جدید کاشت و تولید گیاهان دارویی را معرفی کنند.

مردم گیاهان فضای سبز شهری را نچینند

وی درباره گیاهان دارویی دارای جنبه زینتی مانند بابونه یا تاتوره نیز گفت: این گونه گیاهان سال هاست که در خانه های ایرانی به صورت زینتی وجود دارد، اما گسترش فرهنگ استفاده از آن ها منوط به افزایش اطلاع رسانی درباره نحوه صحیح مصرف آن هاست، زیرا مصرف نادرست هر گیاه دارویی توسط بیماران علاوه بر مؤثر نبودن آن می تواند ضررهای جبران ناپذیری وارد کند.

بحرینی درباره استفاده از گیاهان دارویی موجود در فضای سبز شهری مانند رزماری یا اسطوخودوس گفت: این گیاهان به دلیل آلودگی های فضای شهری و خیابان ها قابل استفاده نیستند که در این زمینه اطلاع رسانی وسیعی به عموم مردم صورت نگرفته و متأسفانه برخی شهروندان اقدام به چیدن و استفاده کردن از این گیاهان می کنند.

وی همچنین علت افزایش مصرف گیاهان دارویی توسط مردم را گرانی هزینه های مراجعه به پزشک و قیمت داروهای شیمیایی و همچنین آسانی روش های مصرف گیاهان دارویی دانست و گفت: بسیاری از افراد به این دلیل که از مصرف داروهای شیمیایی جواب نگرفته اند به گیاهان دارویی روی می آورند. همچنین طرفداران مصرف محصولات ارگانیک نیز به مصرف گیاهان دارویی بیشتر علاقه مند هستند.

 

"